Cilt Ürünlerinde Dikkat Etmemiz Gereken İçerikler

Yılların cildimizden aldıklarını erken yaşlarda yerine koymaya başlamalıyız. Bunu yaparken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

  • Gece nemlendiricilerimizin içeriğinde mutlaka retinoid asid olmalı. A vitamini türevi olan retinoid asidler kollajen üretimini arttırırlar. Hücre yenilenme zamanını hızlandırır, cildin mat ve kabalaşmış görünümünü ortadan kaldırarak cildin parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlarlar.
  • Nemlendiricilerimiz C vitamini içermeli. C vitamini hava ve ışık ile temas ettiğinde çabuk bozulan bir vitamindir. Vitamin reaktif oksijen ürünlerini ortadan kaldırarak cildin yaşlanmasını geciktirir. Ultraviyolenin neden olduğu cilt lekelenmesini önler. Cildin kalınlığını arttırır.
  • Topikal olarak cildimize uyguladığımız alfa-hidroksi asidler, cildin ölü tabakasını soyar. Kollajen ve cilt destek dokusunun yapımını arttırır. Bu ürünlerin de gece uygulanması gerekir.
  • Kısa aminoasid dizilerinden meydana gelmiş olan peptidler, küçük molekül yapıları nedeniyle cilt yüzeyinden kolayca geçebilir. Peptid yapıları, kollajen sentezini yapan fibroblastları uyarır. Uzun süreli kullanımda ciltte ince kırışıklıkları düzeltir.


Eğer bu ürünleri kullanmaya cildimizde yaşlanma belirtileri kendini göstermeden önce başlarsak, sonuç ileri yaşlarda sahip olacağımız genç ve sağlıklı bir cilt olacaktır…

Dermatolog Dr. Figen Akın