Güneş ve Denizin Cildimize ve Saçımıza Etkileri

Yaz döneminde cildi ve saçı bozan en önemli etken güneş ışığıdır. Güneş ışığı ile doğrudan temas, saç ve derinin temel hücreleri olan keratinositlerin ölümüne neden olur. Deniz ve havuz suyu ile uzun süreli temas ise deriden su kaybına neden olarak cildin ve saçın kurumasına yolaçar. Ayrıca havuz suyunda bulunan klor ,saç ve ciltte meydana gelen kuruluğu ve zararı arttırır. Kuruyan cilt ve saç ise sağlıklı görünümünü kaybeder, matlaşır. Saçlar daha kırılgan hale gelir.

Cildin ve saçın en önemli nem kaynağı sudur. Bu nedenle su tüketimi (günde en az 6-8 bardak) arttırılmalıdır. Ayrıca yaşlanmayı önleyici (anti-aging) A, E ve C vitaminlerinden zengin beslenilmeli, yeşil sebze ve meyveler bol tüketilmelidir. Saçın sağlıklı görünümü için yumurta,süt ve tahılda bolca bulunan biotin (H vitamini) den de zengin beslenilmelidir.

Nemini kaybeden cilt, her gün uygun bir temizleme kremi veya jeli ile temizlenmeli, arkasından bir tonik ve en önemlisi mutlaka nemlendirici ile nemlendirilmelidir. Haftalık bakımda ise nem maskeleri veya kırışıklık önleyici antioksidan maskeler temiz cilde tercihen banyo sonrası, 15-20 dakika ciltte kalacak şekilde uygulanmalıdır. Eğer ciltte aşırı bir hassasiyet ve kızarıklık yoksa maske öncesi cildin ölü hücre tabakasını gidermek için cilde uygun peelingler uygulanabilir. Bu işlemler güneş hasssasiyeti yapabileceği için akşamları uygulanmalı ve gündüz mutlaka güneş koruyucular kullanılmalıdır.

Cildin kaybettiği nem kullanılan nemlendiriciler dışında, peeling işlemleri (glikolik asid ve lazer vb), cilt altına mezoterapi denilen bir yöntemle verilecek vitaminler ve hyaluronik asid uygulamaları gibi işlemler ile yerine konulabilmektedir. Özellikle otuzbeş yaş ve üzerinde bu işlemlerin uygulanması cilt için oldukça yararlı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.