Kozmetik Ürünleri Alırken Dikkat Etmemiz Gereken Noktalar Nelerdir

– Kozmetik ürünlerde pH oldukça önemlidir. pH ürünün raftaki stabilitesini, bakteriyal çoğalmayı, ürünün içeriğinin ne kadar iyi kombine edildiğini, ürünün saç ve deri ile nasıl etkileştiğini belirler.

– İçeriğini ve marka güvenirliğini bilmediğimiz ürünlerin lokal ve sistemik allerji yapma olasılığı vardır. Örneğin Bergamot yağı ve Peru balsamı ciltte irritasyona yolaçabilmektedir. Özellikle dudak boyaları ve göz farları bu bölgenin derisi ince olduğu için kolayca emilir ve kontakt dermatitlere yolaçabilir. Ayrıca bu ürünlerin yapımında kullanılan petrol ürünleri ve diğer kimyasallar kandan emilerek sistemik dolaşıma karışır ve uzak organlarda kanserlere yolaçabilirler. Bu nedenle ürünlerin sentetik madde ve petrol ürünleri içermemesine dikkat etmek gerekir. Ürünlerde bulunan katkı maddeleri vücutta yabancı protein gibi algılanarak Sistemik Lupus gibi otoimmün hastalıkları da tetikleyebilmektedir.

– Kozmetik ürünleri alırken üzerinde “klinik olarak kanıtlanmış” ibaresi olmasına dikkat edilmelidir.

– Başka bir gösterge kozmetiğin marka ürün olmasıdır. Bilinen markaların güçlü araştırma laboratuvarları vardır. Güvenirlik açısından bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta , ürünü satan firmanın kuruluş tarihine ve tanınırlığına bakılmasıdır. Bilinen firmalar ürünle ilgili sürekli araştırma ve test yapma eğilimindedir. Ürünün nesnel, standartize değerlendirmelerinin yapılmış olması, hastaların en çok işine yarayan ve dermatologların en çok sevdiği tür değerlendirmelerdir.

– Organik ürünler, organik olarak büyütülen bitkilerden elde edilen ürünlerdir. Bir ürünün organik etiketi taşıyabilmesi için %95 oranında organik madde taşıması gerekir. Organik besin standartlarına dayanan bu göstergeler, sentetik koruyucuları ve ürün içeriğinde kullanılan kimyasalların çoğunu yasaklar. Organik ürünlerin yapımında kullanılan %5 oranındaki malzemelerde uygulayıcı için riskler taşımaktadır.

Bu ürünlerin denetlenmesi “Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı” tarafından yapılmaktadır.

Cildimize uygulayacağımız ürün seçiminde, genel sağlığımız için özenli ve dikkatli olmalıyız.