Cilt kuruluğudur, mantar enfeksiyonudur deyip geçmeyin…

Cilt kuruluğu, mantar enfeksiyonu deyip geçmeyin…

Bu şikayetlerinizin arkasında kontrolsüz bir diyabet olabilir. Diyabet hastalığı deniz üzerinde yüzen bir aysberg gibidir. Görünenin arkasında bıraktığı hasar çok fazladır. Bu hasardan cildimiz de payına düşeni almaktadır. Nasıl olduğuna kısaca bakalım…

Yüksek seyreden kan şekerleri bir çok organımıza zarar verdiği gibi, cilttte de deri bariyerini bozarak su kaybına, ciltte kuruluklara, inatçı kaşıntılara neden olabilmektedir.

Bozulan cilt bariyeri, bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarının kolayca gelişebilmesine zemin hazırlar. Cilt PH’ının asiditeye kayması bu hastalarda ayaklarda, kasıklarda ve ağız içerisinde mantar enfeksiyonlarının sık görülmesine neden olur. Damar yapısının etkilenmesi alt ekstremitelerde koyu noktasal lekelenmelere, ufak travmalarda ciltte kapanması zor yaralara yolaçar.

Sinir yapısının bozulması (nöropati) ayak eklemlerinde (Charcot eklemi) deformasyonlara, nöropatik yaralara neden olur. Diabetik hastalarda kanda yüksek seyreden şeker düzeyleri yara iyileşmesini geciktirir.

Cildin destek dokusu olan kollajen, yüksek kan şekeri değerlerinden etkilenerek yıkıma uğrar ve bu da sonuçta ciltte erken yaşlanmalara yolaçar.

Yüksek seyreden insülin düzeyleri boyunda, koltukaltlarında ve kasıklarda cilt renginde koyulaşmalara, deride saplı ufak kabartılara (skin tags) neden olur.

Cildiniz inatçı bir şekilde kaşınıyor, ayakta ve tırnakta mantar enfeksiyonunuz sık tekrarlıyorsa mutlaka bizlere danışın.

Dermatolog Dr. Figen Akın