Menapoz sonrası cilt ve saç sağlığımıza neler oluyor?

Menapoz sonrası oluşan hormonal değişiklikler, etkisini cildimiz ve saç sağlığımız üzerinde de gösterir. Menapozla birlikte azalan östrojen, cildin asit mantosunu sağlayan mukopolisakkaridler ve hyaluronik asidin azalmasına neden olur. Cildin bariyer fonksiyonu bozulur. Ciltten su kaybı artar. Bütün bu etkenler sonuçta cildin ve saçlı derinin kurumasına neden olur.

Östrojen, kollajen ve elastin sentezinden sorumlu fibroblast aktivitesini arttıran bir hormondur. Menapoz sonrası oluşan östrojen azalması ile birlikte kollajen ve elastin sentez azalır. Bunun sonucunda ciltte incelme, matlaşma, kırışıklıklarda artma meydana gelir.

Menapoz sonrası cildi ve saç köklerini besleyen damarlarda kan akımında meydana gelen azalma, bu bölgelerde hücrelerin beslenmesini olumsuz yönde etkiler. Saç hücrelerinde keratin üretimi azalır. Cilt ve saç hücrelerinin yenilenme zamanları yavaşlar. Bu da kendini cilt ve saçlarda matlaşma ve cansızlaşma ile gösterir.

Menapozun cildimize ve saç sağlığımıza kaybettirdiklerini biz dermatologlara danışarak yerine koyabilirsiniz. Bu dönemde hızlanan yaşlanma etkilerini ortadan kaldırmak veya geciktirmek artık mümkün. Cildimiz en değerli maskemiz…

Dermatolog Dr. Figen Akın