EKSOZOM VE TEDAVİSİ

EKSOZOM NEDİR

Eksozomlar hücre zarına bağlı veziküller yani keseciklerdir. Bu keseciklerde fonksiyonel proteinler ve mRNA bulunur. Birçok hücrede üretimi olmaktadır.En çok mezenşimal kaynaklı hücrelerde üretilir.   Ekzosomlar 30-150 nm boyutlarındadır.Hücreler arası iletişimi sağlarlar.

 

EKSOZOM TEDAVİSİ İLE NE AMAÇLANIR

Eksozom tedavisi ile amaçlanan, cilt kalitesini arttırmak, yüzdeki ince çizgileri yumuşatmak,ciltteki ultraviyole hasarını gidermektir.

Ekzosom tedavisi yeni jenerasyon hücresel tedavilerdendir. Eksozom hücre değildir DNA içermez. İçeriğinde fonksiyonel proteinler ve RNA vardır. Yaşlanma, kronik hastalıklar, çevresel faktörlerin yolaçtığı zararları giderme ve genetik hastalıkların tedavisinde son dönemde uygulanan oldukça etkili bir yöntemdir.

Eksozom uygulaması sonrasında yaşla birlikte cildin üst katmanlarında oluşan incelme giderilir. Ultraviyolenin keratinosit DNA sında meydana getirdiği hasar onarılır. Ciltte hem hemostazis hemde yara iyileşmesi etkisi ile yaşlanma etkileri düzelir.

Eksozom tedavisi sonrasında ciltte  görülen etkiler

1-Cilt onarımı ve cilt kalitesinde artış

2-Fibroblast üretiminde artma

3-Kanlanmada artış

4-Yaralanmaya sekonder yara iyileşme sürecinin başlaması

5-Kollajen sentezinde artma

Eksozom tedavisi 2 hafta ara ile 2 seans olarak yapılır. Ciltte uygulamadan hemen sonra cilt neminde artış gözlenir. Cilt sıklığında artış ve kırışıklıklarda azalma daha sonra ortaya çıkan etkilerdir.